Näringslivet slår tillbaka mot att bolagen ska ha gjort övervinster - DN
Bildkälla: Stockfoto

Näringslivet slår tillbaka mot att bolagen ska ha gjort övervinster - DN

Svenskt Näringsliv slår tillbaka mot påståenden om att bolagen ska ha gjort övervinster under inflationskrisen.

Detta uppges inte stämma om man också räknar in för företagens räntekostnader för lån, bolagsskatter eller så kallade kapitaförslitningskostnader (när exempelvis maskiner slits vid användning i produktionen), skriver branschorganisationen i en debattartikel i Dagens Nyheter.

I en rapport beställd av Sveriges Näringsliv, visar utfallet på att vinstandelen efter avdrag för kapitalförslitningskostnader ligger under det historiska genomsnittet.

“Detta resultat bekräftas också av närings­livets lönsamhetsomdöme, som tas fram av Konjunkturinstitutet. Under 2022 och 2023 bedömde företagen att lönsamheten försämrades kraftigt och sedan dess har lönsamhetsomdömet varit betydligt svagare än normalt”, skriver Sveriges Näringsliv.

Även bolagens rörelsemarginaler och nettomarginaler kom att försämras, och den enda positiva avvikelsen kunde noteras vid vinstandelen före kapitalförslitningskostnader.

“Att de olika lönsamhetsmåtten skiljer sig från varandra understryker vikten av att inte fokusera på ett enskilt mått när man bedömer hur näringslivets lönsamhet har utvecklats. Det mått som ofta har använts i debatten har dessutom allvarliga brister när inflationen är hög. Vår analys visar att företagen fått bära sin del av kostnaden för de senaste årens inflationskris och lågkonjunktur, vilket har resulterat i en minskad lönsamhet. Att påstå något annat är helt enkelt felaktigt och missvisande”, skriver Sveriges Näringsliv.
Börsvärldens nyhetsbrev