Pareto: Köpläge i Kinnevik efter blankarrapport - Di
Bildkälla: Stockfoto

Pareto: Köpläge i Kinnevik efter blankarrapport - Di

Pareto Securities ser köpläge i investmentbolaget Kinnevik efter blankarattacken, som fortsätter att sänka aktien. Det rapporterar Dagens industri.

Analyshuset bedömer att rapporten innehåller begränsat med ny information och att flera av punkterna rör tidigare kända investeringar eller mer tematiska risker kopplade till AI och mjukvarubolag.

Vad gäller de påstådda närståendetransaktionerna påpekar Pareto att dessa omfattar bara cirka 2 procent av Kinneviks substansvärde, inklusive tilläggsköpeskilling, samt att investmentbolaget förklarat att det inte handlar om en närståendetransaktion utan en oberoende nordisk investerare.

Sammantaget bedömer Pareto att mycket av risken redan reflekteras i aktiekursen och upprepar sin köprekommendation med riktkursen 90 kronor.

Kinneviks mer omsatta B-aktie backar 1,1 procent under onsdagen.
Börsvärldens nyhetsbrev