Regeringen och SD överens om att låna 300 miljarder kronor till ny försvarssatsning
Bildkälla: Stockfoto

Regeringen och SD överens om att låna 300 miljarder kronor till ny försvarssatsning

Regeringen och SD är överens om att låna 300 miljarder kronor till en ny försvarssatsning. Det meddelar statsminister Ulf Kristersson (M) under en pressträff med Tidöpartierna på onsdagen.

– Detta blir den största upprustningen sedan kalla kriget, säger statsminister Ulf Kristersson på pressträffen. Det rapporterar bland andra SVT.

Regeringen och SD är överens om att låna pengar till nya militära försvarsutgifter för att inte "tränga ut viktiga välfärdsbehov eller satsningarna på inre säkerhet", meddelade statsministern under pressträffen där Tidösamarbetets fyra partiledare presenterar en rad nyheter på försvarsområdet.

– Det handlar om en lånefinansierad försvarssatsning från i år via 2030 fram till 2035 som skulle kunna landa på sammantaget ungefär 300 miljarder kronor, säger Ulf Kristersson.
Börsvärldens nyhetsbrev
ANNONSER