SEB behåller sina portöljvikter nära normalläget - lyfter fram fastigheter, småbolag och banker
Bildkälla: Stockfoto

SEB behåller sina portöljvikter nära normalläget - lyfter fram fastigheter, småbolag och banker

Fredrik Öberg, investeringschef på SEB Investments, beskriver årets inledning som präglad av hög volatilitet, särskilt på aktiemarknaden där svängningarna varit stora mellan regioner och bolagstyper. Även räntemarknaden har varit pressad med stigande obligationsräntor och bredare kreditspreadar.

Mot bakgrund av detta väljer SEB att hålla portföljen nära sitt normalläge, med en balanserad viktning mellan aktier, räntor och likvida alternativa placeringar. I aktiedelen balanseras amerikanska tillväxtbolag mot svenska värdeaktier, medan räntedelen präglas av längre duration och undervikt i high yield till förmån för stabilare räntepapper, skriver han i SEB Nordic Outlook.

Hedgefondsexponeringen beskrivs som ett stabiliserande inslag i ett osäkert marknadsklimat. Enligt Öberg är en neutral position ansvarsfull i nuläget, men SEB är fortsatt vaksamma och redo att agera när marknadsförutsättningarna förändras.

Banken kommenterar även nordiska aktier.

"Paniken har nu lagt sig men kan komma tillbaka om nya politiska misstag begås, antingen i USA eller i respons till amerikanska infall. Konjunkturen har försämrats, men de effekterna försöker analytikerna redan återspegla i sina prognoser. Nordenindex värderas 11 procent under historiskt snitt och är på den lägsta nivån sedan hösten 2022, då oron var stor över att centralbankernas inflationsbekämpning skulle leda till global recession", uppger aktiestrategen Esbjörn Lundevall.

Han pekar ut nordiska småbolag som fortsatt attraktivt värderade. Chans/risk-relationen framstår som mindre fördelaktig i svenska storbolag som handlas till ett mindre premium mot historiskt snitt, skriver strategen.

"Banker har gått starkt och utklassat börsen i år. Utvecklingen kan mycket väl fortsätta men hotas av risken för snabbare styrräntesänkningar. Fastighetsbolagen gynnas av lägre räntor men har trots det varit en av årets förlorare på Stockholmsbörsen, här bör det finnas utrymme för uppvärdering av de bolag som kan parera den ökade vakansrisken", uppger Lundevall.

Slutsatsen från honom är att den nordiska aktiemarknaden är attraktivt värderad och SEB ser god återhämtningspotential men osäkerheten är stor och kommer påverkas starkt av den politiska utvecklingen.
Börsvärldens nyhetsbrev