Unicredit uppges ha sonderat aktiebyte med Delfin
Bildkälla: Stockfoto

Unicredit uppges ha sonderat aktiebyte med Delfin

Italienska storbanken Unicredit har undersökt möjligheten att mer än fördubbla sitt innehav i försäkringsbolaget Generali till strax under 20 procent genom en affär med holdingbolaget Delfin, som kontrolleras av familjen Del Vecchio. Det rapporterar Il Sole 24 Ore med hänvisning till källor.

Enligt uppgifterna skulle Unicredit förvärva Delfins innehav på 10 procent i Generali i utbyte mot 5 procent av aktierna i banken, utan någon kontant betalning. Affären skulle göra Delfin till en av Unicredits största ägare med cirka 8 procent av aktierna.

Delfin ska dock ha avvisat förslaget på grund av värderingsfrågor. Det är oklart om samtalen har avslutats eller endast pausats. Varken Unicredit eller Delfin har kommenterat uppgifterna.
Börsvärldens nyhetsbrev