BHP ökade kopparproduktionen i Q3
Bildkälla: Stockfoto

BHP ökade kopparproduktionen i Q3

Gruvjätten BHP ökade sin kopparproduktion i årstakt med 10 procent under tredje kvartalet, medan järnmalmsproduktionen var oförändrad. Det framgår av ett pressmeddelande.

Kopparproduktionen steg till 513 200 ton, det tack vare en volymökning på 16 procent vid Escondida-gruvan i Chile till följd av en förbättrad operativ prestation.

Järnmalmsproduktionen var 61,8 miljoner ton. Mätt i kvartalstakt var produktionen lägre med 7 procent, vilket förklaras av att man fick stoppa verksamheterna i västra Australien under februari på grund av cyklonen Zelia. Månaden innan det slog också cyklonen Sean till i samma område, vilket ledde till störningar.

BHP har utnyttjat intäkterna från sin järnmalmsverksamhet, som fortfarande genererar över hälften av intäkterna, för att expandera koppar- och pottaskaprojekt, eftersom det positionerar sig för tillväxt från energiomställningen.

Helårsprognoserna upprepas.
Börsvärldens nyhetsbrev
ANNONSER