EU uppges vägra hålla ekonomiskt möte med Kina - FT
EU vägrar att hålla ett ekonomiskt möte med Kina på grund av bristande framsteg i handelsförhandlingarna. Det uppger källor till Financial Times.
ANNONS
Det ekonomiska mötet var tänkt att lägga grunden för ett toppmöte mellan EU:s och Kinas ledare i Peking den 24-25 juli.
Medan Peking uppges vilja ha en dialog, ska EU inte vara lika tillmötesgående då man inte ser några framsteg i handelssamtalen.
Under G7-mötet på måndagen valde EU-kommissionens ordförande Ursula von der Leyen att uttrycka sig kritiskt om Kina.
“Källan till det största kollektiva problem vi har har sitt ursprung i Kinas anslutning till WTO (Världshandelsorganisation, anm Finwire) 2001. Kina har i stor utsträckning visat sin ovilja att leva inom ramarna för det regelbaserade internationella systemet”, sade hon.