EQL Pharmas kommersiella chef lämnar - process att rekrytera ny i slutskedet
Bildkälla: Stockfoto

EQL Pharmas kommersiella chef lämnar - process att rekrytera ny i slutskedet

Generikabolaget EQL Pharma meddelar att nuvarande kommersiella chefen Alexander Brising lämnar sin tjänst och en process för att rekrytera en ny CCO med internationell bakgrund är igång. Brising har varit verksam i bolaget sedan 2016 och kvarstår i sin roll till slutet av december för att säkerställa en stabil överlämning.

- Vi vill tacka Alexander för hans insatser under alla dessa år, särskilt inom bolagets kommersiella strategier där han har arbetat med att säkerställa att portföljen med läkemedelsprodukter når sin fulla potential i de geografiska marknader där EQL Pharma verkar, både Nordiskt och Europeiskt. Alexander har varit en helt central del i vår resa, skriver bolaget.

Processen med att rekrytera en ny CCO befinner sig i slutskedet.

EQL Pharma vinstvarnade för några veckor sedan på grund av förseningar från flera leverantörer, vilket resulterat i tappad försäljning.
Börsvärldens nyhetsbrev