AIK Fotboll sparkar sportchefen Thomas Berntsen - gör om i sportsliga ledningen
Bildkälla: Stockfoto

AIK Fotboll sparkar sportchefen Thomas Berntsen - gör om i sportsliga ledningen

AIK Fotboll gör om i den sportsliga ledningen. I samband med att sportchef Tomas Berntsen får lämna sin roll, delas sportchefsrollen upp i tre ledarroller.

De tre ledarrollerna innehas av huvudtränare Mikkjal Thomassen, head of scouting and recruitment Fredrik Wisur Hansen, samt Jeremy Steele i rollen som head of strategy. Steele är ny ledare i AIK och detta sker genom ett samarbete med Analytics FC i en avtalsperiod över säsongen 2027.

"Jag tror starkt på den riktning AIK Fotboll tar genom ledarskapet av dessa tre funktioner och personer. Vi har kommit väldigt långt på kort tid, men för att ta oss framåt behöver vi kombinera rekrytering och scouting, strategi och ledarskap. Vi tror att det är för omfattande för enbart en person att omhänderta allt detta och därför har vi fördelat arbetet mellan Fredrik, Jeremy och Mikkjal. Jag är väldigt glad över att ha en så pass stark trio att arbeta med för vår kommande sportsliga utveckling", säger klubbdirektör och vd Fredrik Söderberg.
Börsvärldens nyhetsbrev
ANNONSER