Swedencare ökade rörelseresultatet men lägre än väntat
Bildkälla: Stockfoto

Swedencare ökade rörelseresultatet men lägre än väntat

Djurhälsobolaget Swedencare redovisar en omsättning som var lägre än väntat under tredje kvartalet. Rörelseresultatet var också sämre än väntat.

Omsättningen steg 2,7 procent till 732,2 miljoner kronor (712,9). Utfallet kan jämföras med Modular Finances analytikerkonsensus som låg på 762. Den organiska försäljningstillväxten var 2 procent (15).

Ebitda-resultatet blev 152,2 miljoner kronor (128,5), väntat 162, med en ebitda-marginal på 20,8 procent (18,0).

Justerat ebitda-resultat uppgick till 150,1 miljoner kronor (154,9), väntat 162, med en justerad ebitda-marginal på 20,5 procent (21,7).

Ebita-resultatet uppgick till 125,2 miljoner kronor (104,2), väntat 136, med en ebita-marginal på 17,1 procent (14,6).

Rörelseresultatet blev 71,5 miljoner kronor (49,7), väntat var 83. Rörelsemarginalen var 9,8 procent (7,0).

Justerat rörelseresultat uppgick till 122,3 miljoner kronor (132,5), med en justerad rörelsemarginal på 16,7 procent (18,6).

Resultatet före skatt var 41,9 miljoner kronor (35,5).

Resultatet efter skatt blev 28,7 miljoner kronor (22,2).

Resultat per aktie uppgick till 0,18 kronor (0,14).

Kassaflödet från löpande verksamhet uppgick till 96,3 miljoner kronor (152,6).

Vd Håkan Lagerberg beskriver den organiska tillväxten som en besvikelse. Han pekar på produktionsstörningar, svagare utveckling för europeiska veterinärvarumärken och utmaningar i leveranskedjan. Samtidigt utvecklades Europa och tillverkningssegmentet starkt med 11 procents organisk tillväxt vardera.

Bolaget siktar på att återgå till tvåsiffrig organisk tillväxt under fjärde kvartalet, men bedömer att tvåsiffrig tillväxt för helåret inte längre är en rimlig målsättning.

Swedencare upprepar sina finansiella mål om årlig tvåsiffrig organisk tillväxt, en operationell ebitda-marginal över 26 procent på medellång sikt och en nettoskuld i förhållande till operationell ebitda under 2,0, med flexibilitet för förvärv. Bolaget lämnar ingen ytterligare kvantifierad helårsprognos.

Swedencare, MkrQ3-2026KonsensusFörändring mot konsensusQ3-2025Förändring
Nettoomsättning732,2762-3,9%712,92,7%
Organisk försäljningstillväxt, procent215-86,7%
Ebitda152,2162-6,0%128,518,4%
Ebitda-marginal20,8%21,3%18,0%
Justerat ebitda150,1162-7,3%154,9-3,1%
Justerad ebitda-marginal20,5%21,3%21,7%
Ebita125,2136-7,9%104,220,2%
Ebita-marginal17,1%17,8%14,6%
Rörelseresultat71,583-13,9%49,743,9%
Rörelsemarginal9,8%10,9%7,0%
Justerat rörelseresultat122,3132,5-7,7%
Justerad rörelsemarginal16,7%18,6%
Resultat före skatt41,935,518,0%
Nettoresultat28,722,229,3%
Resultat per aktie, kronor0,180,1428,6%
Kassaflöde från löpande verksamhet96,3152,6-36,9%
Konsensusdata från Modular Finance
Börsvärldens nyhetsbrev