Applied Materials investerar i nederländska BE Semiconductor
Bildkälla: Stockfoto

Applied Materials investerar i nederländska BE Semiconductor

Halvledarbolaget Applied Materials har förvärvat 9 procent av nederländska BE Semiconductor Industries, Besi, som designar och tillverkar monteringsutrustning för halvledarindustrin. Det framgår av ett pressmeddelande,

Applied Materials uppges ha köpt aktierna över marknaden och är därmed inte föremål för regulatoriska godkännanden. Det framgår inte vilket pris Applied Materials fick lägga ut för aktierna. Besis nuvarande marknadsvärde är 6,72 miljarder euro (baserat på måndagens stängningskurs), vilket innebär att 9 procent motsvarar cirka 605 miljoner euro, motsvarande 6,7 miljarder kronor.

”Vi ser detta som en strategisk, långsiktig investering som visar Applied Materials engagemang att gemensamt vilja utveckla branschens mest kapabla hybridbindningslösning, en teknik som blir allt viktigare för de avancerade logik- och minneschip som ligger till grund för AI”, säger Terry Lee, Corporate Vice President och General Manager på Applied Materials.

Enligt Applied Materials planerar man inte att söka styrelsepresentation i Besi, eller förvärva fler aktier.
Börsvärldens nyhetsbrev
ANNONSER