Prenumerera på Börsvärldens nyhetsbrev!
Nyheter, eventinbjudningar och erbjudanden från samarbetspartners – direkt till din inkorg.
Jag samtycker till att skriva upp min e-postadress för att få regelbundna nyhetsbrev som också innehåller annonser.
Vi delar inte med oss av din e-post till andra. Du kommer att få nyhetsbrev tills du inte längre önskar det. Du har rätt att återkalla ditt samtycke när som helst genom att avregistrera din e-post eller kontakta oss på info@borsvarlden.com. Mer information om hur dina personuppgifter behandlas och vilka rättigheter du har finns i Dataskyddspolicyn, särskilt under “Vad du samtycker till”.
Prenumerationen är helt kostnadsfri och kan när som helst avslutas.
Kryptobörsen Binances handelsaktivitet har ökat rejält sedan rivalen FTX kraschade för ett par veckor sedan, skriver Bloomberg News.
Finwire / Börsvärlden
14:02
Ålandsbanken överväger emission av masskuldebrev
14:00
Ungern lämnar styrräntan som väntat oförändrad vid 6,50 procent
13:57
Klarna ökar omsättningen mer än väntat (uppdatering)
13:47
Klarna ökar omsättningen mer än väntat
13:40
Riksbanken utser Anna Sjulander till ny chef för avdelningen för marknader
13:30
Klarna säljer USA-lån till Elliott
13:17
13:11
Nordic Capital blir majoritetsägare i Evosep
AI-startupen Lambda tar in över 1,5 miljarder dollar i nytt kapital
EU inför slutgiltiga skyddsåtgärder för typer av järnlegeringar
Intellegos vd Claes Lindahl gripen misstänkt för grovt svindleri
Tisdagens aktierekommendationer i översikt
Spotify lanserar ljudböcker i Sverige
Vi delar inte med oss av din e-post till andra. Du kommer att få nyhetsbrev tills du inte längre önskar det. Du har rätt att återkalla ditt samtycke när som helst genom att avregistrera din e-post eller kontakta oss på info@borsvarlden.com. Mer information om hur dina personuppgifter behandlas och vilka rättigheter du har finns i Dataskyddspolicyn, särskilt under “Vad du samtycker till“.
LÄS MER
Källor: Hedgefonden Elliott har byggt upp andel i Barrick Mining - FT
Nissan uppges göra nya produktionsminskningar pga chipstrulet - Reuters
Rothschild sänker Amazon och Microsoft till neutral
EU undersöker Amazons och Microsofts molntjänster
En person anhållen efter tillslag mot börsbolag
Sdiptech är 'Veckans Top Pick' hos ABGSC