David Einhorn tror på högre guldpriser och inflation
Hedgefondfirman Greenlight Capitals vd och grundare David Einhorn ser fortsatt uppsida för guldet, efter att ädelmetallen hjälpt fonden att få en stark start på året.
ANNONS
I en intervju med CNBC påpekar Einhorn att guldet handlar om förtroende för finans- och penningpolitiken.
“Sedan vi köpte guld 2008 eller så har det varit mycket tydligt för mig att både USA:s finans- och penningpolitik är för aggressiv och skapar en risk”, säger Einhorn.
Han sade att guldet ihop med andra defensiva placeringar hade hjälpt Greenlight att få en bra start på året. Förra månaden rapporterade Reuters att avkastningen uppgick till 8,2 procent för första kvartalet, efter att ha fått ta del av ett brev till investerare. S&P 500 föll med över 4 procent under samma period.
I intervjun uppgav Einhorn också att medan han inte ser guldet som ett skydd mot ökad inflation, så har man positioner i inflationsswappar med lång löptid, som fungerar som en satsning på att priserna kommer att stiga snabbare än vad marknaden förväntar sig.