Evolutions justerade resultat som väntat (uppdatering)
Bildkälla: Stockfoto

Evolutions justerade resultat som väntat (uppdatering)

(uppdatering avser vd-kommentarer)

Livekasinoutvecklaren Evolution redovisar en omsättning och ett justerat resultat i linje med förväntningarna.

Omsättningen steg 3,7 procent till 526,1 miljoner euro (507,1). Utfallet kan jämföras med Factsets analytikerkonsensus som låg på 528.

Ebitda-resultatet blev 333,8 miljoner euro (336,9), väntat 343, med en ebitda-marginal på 63,4 procent (66,4).

Justerat ebitda-resultat uppgick till 345,9 miljoner euro (336,9), väntat 345, med en justerad ebitda-marginal på 65,7 procent (66,4).

Resultatet efter skatt blev 243,3 miljoner euro (252,3).

Resultat per aktie uppgick till 1,31 euro (1,25).

Evolution växte i samtliga regioner – brasiliansk studio tillfälligt stängd

Evolution rapporterar tillväxt i samtliga regioner jämfört med föregående kvartal för första gången sedan 2024. Europa växte med 0,4 procent och Asien med 0,8 procent, skriver vd Martin Carlesund i rapporten.

Jämfört med föregående år ökade Nordamerika med 13,6 procent, Latinamerika med 23,1 procent och Afrika med 23,7 procent. Live-segmentet växte med 2,6 procent och RNG med 10,1 procent.

"I början av oktober rullades spelregleringen i Brasilien tillbaka efter ett beslut av presidenten. Det slutliga utfallet av detta regulatoriska beslut är fortfarande oklart och det är svårt att förutse hur spelarbeteendet i Brasilien kommer att utvecklas. Till följd av detta är vår brasilianska studio tillfälligt stängd. Baserat på den uppskattade intäktsfördelningen utifrån spelar-IP står Brasilien för betydligt mindre än hälften av intäkterna i Latinamerika. Samtidigt är utvecklingen fortsatt stark i övriga Latinamerika, vilket kommer att kompensera för en del av effekterna av situationen i Brasilien", skriver Carlesund.

Han fortsätter.

"Vi förblir fokuserade på att hantera eventuella kortsiktiga utmaningar samtidigt som vi prioriterar underhållning och användarupplevelse, tillväxt, kassaflöde och kostnadsdisciplin."

Evolution, MEURQ3-2026KonsensusFörändring mot konsensusQ3-2025Förändring
Nettoomsättning526,1528-0,4%507,13,7%
Ebitda333,8343-2,7%336,9-0,9%
Ebitda-marginal63,4%65,0%66,4%
Justerat ebitda345,93450,3%336,92,7%
Justerad ebitda-marginal65,7%65,3%66,4%
Nettoresultat243,3252,3-3,6%
Resultat per aktie, EUR1,311,254,8%
Konsensusdata från Factset
Börsvärldens nyhetsbrev