Erik Penser Bank sänker sitt motiverade värde för diagnostikföretaget Immunovia rejält från 330-340 kronor till 80-90 kronor. Det framgår av en färsk uppdragsanalys.
ANNONS
"Bolagets kvartalsrapport var i linje med våra förväntningar, vi gör små estimatförändringar. Marknaden fokuserar dock på att PanFAM-1-studien presenteras ett kvartal senare än tidigare kommunicerat samt uttrycker misstro om tidpunkten för ersättning utav diagnostestet i USA", skriver banken.
Resultat från PanFam-1, den stora prospektiva multicenterstudien för tidig detektion av bukspottkörtelcancer hos personer med familjära/ärftliga riskfaktorer, väntas offentliggöras i mitten av 2022.
I bolagets Q4-rapport framgår att testet beräknas kunna säljas med kostnadsersättning tidigast i slutet av 2022.
Idag faller Immunovias aktie drygt 8 procent till 31,60 kronor.