Schneider Electric-chef: EU:s elektrifieringsplan kräver lägre elpriser
Bildkälla: Stockfoto

Schneider Electric-chef: EU:s elektrifieringsplan kräver lägre elpriser

Det franska energiteknikbolaget Schneider Electric anser att EU-kommissionens nya elektrifieringsplan måste följas av konkreta nationella åtgärder, lägre elpriser och tydligare incitament för att få företag att investera i elektrifiering.

"Europa har inte råd med ännu ett decennium av långsam elektrifiering. Nu måste ambitionen omsättas i praktisk politik, skriver Laurent Bataille, Europachef på Schneider Electric, bland annat i ett utskick.

EU vill höja elektrifieringsgraden från omkring 23 till 46 procent till 2040, något som kommissionen menar kan minska kostnaderna för fossilimport med upp till 260 miljarder euro per år.

Schneider Electric-chefen anser samtidigt att skatter och avgifter inte får göra el dyrare än fossila alternativ och efterlyser snabbare finansiering till energiintensiva sektorer för att elektrifieringen ska ta fart.
Börsvärldens nyhetsbrev