Optikkedjan Synsam redovisar en omsättning i linje med konsensus och ett ebitda-resultat som var högre än väntat för det första kvartalet 2026. Nettoomsättningen uppgick till 1 773 miljoner kronor (1 708), jämfört med konsensus på 1 774 miljoner kronor. Den organiska tillväxten var 5,6 procent (12,8). Ebitda-resultatet steg till 400 miljoner kronor (375), vilket var 1,8 procent över konsensus på 393 miljoner kronor. Ebitda-marginalen förbättrades till 22,2 procent (21,6). Ebita uppgick till 218 miljoner kronor (206), medan rörelseresultatet ökade till 186 miljoner kronor (174). Resultatet efter skatt steg till 131 miljoner kronor (87) och resultatet per aktie ökade till 0,92 kronor (0,60). Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till 374 miljoner kronor (310).
| Synsam, miljoner kronor | Utfall Q1 2026 | Konsensus | Avvikelse | Q1 2025 | Förändring |
| Omsättning | 1 773 | 1 774 | -0,1% | 1 708 | 3,8% |
| Ebitda | 400 | 393 | 1,8% | 375 | 6,7% |
| Ebitda-marginal | 22,2% | 21,6% | |||
| Ebita | 218 | 206 | 5,7% | ||
| Ebita-marginal | 12,1% | 11,9% | |||
| Rörelseresultat | 186 | 174 | 7,4% | ||
| Rörelsemarginal | 10,4% | 10,0% | |||
| Resultat efter skatt | 131 | 87 | 50,5% | ||
| Resultat per aktie | 0,92 | 0,60 | 53,9% |
LÄS MER