Trelleborg belönas med höjda riktkurser efter rapporten
Verkstadsbolaget Trelleborg får en drös höjda riktkurser efter sin Q3-rapport.
ANNONS
Pareto Securities skruvar upp sin med en tjuga till 440 kronor (420), samtidigt som köp upprepas.
Enligt analyshuset fortsätter Trelleborg att vara välpositionerat för en återhämtning i efterfrågan, vilket bör leda till en vinsttillväxt som överstiger branschgenomsnittet under de kommande åren.
När det kommer till värderingen uppges den få stöd av att Trelleborg delar liknande marginaler med andra högkvalitativa industribolag, samtidigt som man väntas fortsätta med sina återköp på cirka 2 miljarder kronor per år.
Efter rapporten görs endast mindre estimatrevideringar, däribland för justerat ebita som höjs med 0-2 procent för perioden 2025-2027.
Nordeas nya riktkurs är 450 kronor (410), samtidigt som även de upprepar köp.
Rapporten beskrivs som solid och bekräftar “vår uppfattning att aktien är ett attraktivt val med tanke på återhämtningen inom de tidiga konjunkturkänsliga branscherna”, skriver banken.
Andra analyshus som höjer sina riktkurser är Handelsbanken, Barclays, DNB Carnegie och SEB. Ålandsbanken lämnar inga rekommendationer eller riktkurser, men skriver i sin morgonkommentar att man ser fortsatt positivt på bolaget givet en attraktiv värdering och förväntningar om en förbättrad marginal och en god organisk tillväxt framöver.