Kina meddelar nya regler för OTA-uppdateringar för bilar
Bildkälla: Stockfoto

Kina meddelar nya regler för OTA-uppdateringar för bilar

Kinas industriministerium meddelar att så kallade over-the-air-uppdateringar för programvara relaterad till autonom körning kan bli föremål för myndighetsgodkännande, skriver Reuters.

Detta för att förhindra att biltillverkare använder sådana uppdateringar för att dölja defekter eller undvika att ta ansvar.

Exempelvis Xiaomi och Tesla har använt sig av sådana uppdateringar för att åtgärda mjukvarufel. Enligt Kinas reglering kallas sådana uppgraderingar för produktåterkallelser, men det är inte helt klart ifall förare behöver, eller är berättigade, att returnera fordonen till biltillverkare för återbetalning.

Enligt Kinas förordning bör de som planerar för OTA-uppdateringar för att få bukt med produktfel och genomföra återkallelser omedelbart upphöra med tillverkning och försäljning av defekta bilprodukter. Om det krävs ändringar av de viktigaste tekniska parametrarna för att åtgärda felen måste biltillverkarna skaffa en licens för produktändringen innan de återupptar produktionen av fordonet.
Börsvärldens nyhetsbrev
ANNONSER