Goldman Sachs sänker sina oljeprognoser, flera faktorer påverkar
Bildkälla: Stockfoto

Goldman Sachs sänker sina oljeprognoser, flera faktorer påverkar

Goldman Sachs har justerat ned sin prisprognos för brentoljan till årets slut med 5 dollar till 71 dollar per fat. WTI-oljan väntas handlas kring 67 dollar vid årsskiftet.

Bakom sänkningen ligger försämrade tillväxtutsikter för USA på grund av tullarna, tillsammans med ett ökat utbud från Opec+ och en dämpad global efterfrågan, särskilt från den största importören av olja; Kina.

Efter en nedgång i oljepriset på 10 dollar per fat sedan januari väntas en viss återhämtning i priserna på kort sikt, då USA:s ekonomi fortfarande visar motståndskraft.

Analytikerna betonar dock att riskerna på medellång sikt är fortsatt på nedsidan utifrån scenariot att tullarna kan eskalera ytterligare, och att perioden med produktionsökningar från Opec+ kan förlängas.

Sammantaget räknar investmentbanken med att brentoljan kommer att handlas i spannet 65-80 dollar per fat, med ett genomsnitt på 68 dollar under 2026.

Brentoljan stiger idag 0,75 procent till 71,11 dollar.
Börsvärldens nyhetsbrev
ANNONSER