Stocks in Play - Saab stiger till nya höjder
Bildkälla: Stockfoto

Stocks in Play - Saab stiger till nya höjder

Stockholmsbörsen har inlett måndagens handel i en oregelbunden tendens, vilket är i linje med utvecklingen på de ledande Europabörserna.

Försvarsbolaget Saab är överlägset mest omsatta aktie och stiger till ett nytt kursrekord. Bedömare ser ökad chans för bolaget att sälja stridsflygplanet Gripen till Kanada och Portugal, om länderna väljer bort amerikanska F35 efter president Trumps agerande.

Efter 30 minuters handel var OMXS30-indexet ned 0,03 procent till 2 681,64. Indexet har under dagen rört sig inom intervallet -0,23 procent som lägst och 0,08 procent som högst.

Breda OMXSPI var upp 0,11 procent.

AktieFörändringKommentar
Creades8,8%Dagens industri ger köpråd
Bahnhof5,2%Pareto inleder bevakning med köpråd
Saab2,9%Ökad chans att sälja Gripen till Kanada och Portugal, om länderna väljer bort amerikanska F35
Hemnet2,3%Santander höjer till outperform (neutral), riktkurs 404,50 kronor, EFN ger säljråd
Arctic Paper0,5%Affärsvärlden köpstämplar aktien
Astra Zeneca−0,4%Flera nyheter, därbland förvärv av Esobiotec, ett EU-godkännande, positivt fas 3-resultat samt licensavtal i Sydkorea
Diös-0,4%Förvärvar fastigheter i Umeå för 1,6 miljarder kronor
Telia-1,8%Nordea sänker till sälj (behåll), riktkurs 32 kronor
Assa Abloy-1,5%DNB sänker till behåll (köp), riktkurs 345 kronor, köper tyskt bolag som omsätter 130 miljoner kronor
Invisio-6,2%Carnegie sänker till behåll (köp), riktkurs 420 kronor (385), insiders fortsätter sälja aktier
Börsvärldens nyhetsbrev
ANNONSER