Uppgörelsen kommer efter att industrifacken inför förhandlingarna begärt ökningar på 4,2 procent per år, inklusive avsättningar till förkortad arbetstid.
Att det blev lägre höjningar än så gör ändå inte arbetsgivarna nöjda, eftersom de anser att avtalet ligger på en hög kostnadsnivå.
“Avtalet äventyrar vår konkurrenskraft, bland annat i jämförelse med Finland och Tyskland, där löneavtalen landade på en lägre nivå. Våra företag är djupt bekymrade, men tar ansvar i en turbulent tid”, säger Per Hidesten, vd för Industriarbetsgivarna.
Arbetsgivarna hade tidigare accepterat medlarnas förslag om en höjning på 7,7 procent över tre år, men detta fick tummen ner av facken.
Industriavtalet anses som viktigt eftersom det sätter det så kallade märket, vilket blir vägledande för övriga sektorer kring deras löneförhandlingar.