USA i långt framskridna samtal med vissa länder kring handelsavtal - Hassett
Bildkälla: Rambleon / Shutterstock.com

USA i långt framskridna samtal med vissa länder kring handelsavtal - Hassett

Vita husets ekonomiska rådgivare Kevin Hassett säger att USA har “långt framskridna” samtal med vissa länder kring nya handelsavtal.

”Vi har några avtal som vi har arbetat med före detta som är riktigt, riktigt långt framskridna”, sade Hassett till CNBC. Han ville inte gå in på detaljer.

Beskedet kommer dagen efter att president Donald Trump beslutat att pausa tullarna i 90 dagar (grundtullarna på 10 procent kvarstår), för alla länder förutom för Kina.

Enligt Hassett vägde man inom administrationen mellan att pausa tullarna eller meddela att några avtal var nästan färdiga. Det för att “göra det klart för marknaderna att vi menar allvar med den strategi som vi följer”, sade Hassett. I slutändan valdes det första alternativet på beslut från presidenten, vilket innebar att grundtullarna förblev kvar och höjdes endast mot Kina.

Men också utvecklingen på obligationsmarknaden ska ha spelat en roll. Räntorna på amerikanska statsobligationer tickade upp där, vilket är en motsatt utveckling mot hur det vanligtvis ser ut i orostider, och kan bero på en misstro mot landets förmåga att återbetala sina skulder. Trump vill få ner räntorna för att lättare kunna beta av statsskulden.

Enligt Hassett kom volatiliteten på obligationsmarknaden troligen att göra beslutet “lite mer brådskande”.
Börsvärldens nyhetsbrev
ANNONSER