Obducats företrädesemission tecknad till nästan 70 procent, garanter fick kliva in
Bildkälla: Stockfoto

Obducats företrädesemission tecknad till nästan 70 procent, garanter fick kliva in

Teknikbolaget Obducats företrädesemission tecknades till cirka 69,9 procent, enligt ett pressmeddelande.

Emissionen tecknades till cirka 34,4 procent med stöd av teckningsrätter, och cirka 22,6 procent utan stöd av teckningsrätter. Det innebar att 12,9 procent av emissionen tecknas inom ramen för infriande av garantiåtaganden.

Bolaget tillförs via emissionen cirka 35,0 miljoner kronor före emissionskostnader. Av detta belopp kommer cirka 4,2 miljoner kronor att kvittas mot utestående brygglån.

Obducat aviserade företrädesemissionen i mitten av februari, med målet att dra in 50 miljoner kronor före emissionskostnader. Nettolikviden sades komma att användas som rörelsekapital för produktion av litografiutrustning, samt för amortering av lån.
Börsvärldens nyhetsbrev
ANNONSER