Lipum har slutfört fas I-studien med SOL-116, går vidare mot nästa steg
Bildkälla: Stockfoto

Lipum har slutfört fas I-studien med SOL-116, går vidare mot nästa steg

Läkemedelsbolaget Lipum meddelar att den kliniska studierapporten nu har slutförts och publicerats för bolagets First-in-Human fas I-studie med SOL-116. Studien omfattade singeldoser i stigande dosnivåer samt upprepade doser av SOL-116 till friska försökspersoner samt en singeldos till patienter med mild reumatoid artrit (RA). Resultaten stödjer fortsatt klinisk utveckling av SOL-116 som en potentiell behandling vid RA. Det framgår av ett pressmeddelande.

Resultaten från denna fas I-studie ger stöd för fortsatt utveckling av SOL-116, inklusive en större fas II-studie i RA. Lipum avser att vidare utvärdera effekt, optimera doseringsstrategi och fördjupa förståelsen av läkemedlets verkningsmekanism hos patienter med aktiv, måttlig till svår reumatoid artrit.

- Vi har nu nått en milstolpe där två avgörande pelare i vårt utvecklingsprogram är på plats, ett mycket positivt fas I-resultat och GMP-tillverkning i gång. Jag är mycket nöjd med de framsteg vi gjort och ser med stor förväntan fram emot de sista förberedelserna inför vår planerade fas II-studie, säger Ola Sandborgh, vd på Lipum.
Börsvärldens nyhetsbrev
ANNONSER